Osvětim, Krakov

V pátek 25.5. navštívili žáci 9.třídy Osvětim a Krakov.

V pátek 25.5. jsme ve 4.20 ráno za deštivého počasí vyrazili směr Polsko. Naštěstí déšť brzy vystřídalo slunce a počasí po zbytek dne bylo slunečné.

Cesta nám uběhla rychle při povídání zkušeného průvodce pana Kočího. V 9 hodin jsme dorazili do Osvětimi, kde nás čekala dopolední část programu. V 9.30 začala komentovaná prohlídka Osvětimi (Auschwitz) s česky hovořícím průvodcem, který nám podrobně popsal život lidí v koncentračním táboře. Tábor jsme celý prošli, prohlídli jsme si budovy a také jsme navštívili český dům. Po dvou hodinách jsme se přesunuli autobusem o tři kilometry dál do Březinky (Birkenau), kde nás čekal další hodinový program s průvodcem. Myslím si, že návštěva největšího koncentračního tábora v nás všech zanechala hluboký otisk doby, do které bychom se již nikdy nechtěli vrátit.

Po prohlídce jsme se přesunuli o 70 km dále do historického města Krakov. Zde nás čekala dvouhodinová prohlídka středověkého Krakova s naším průvodcem panem Kočím - hrad a zámek Krakov, Krakovská katedrála, řeka Visla, kostel sv.Ondřeje, Jagellonská univerzita, Rynek Glowny, Sukiennice, Radniční věž..

Potom následovala hodina individuálního programu, kdy si žáci mohli nakoupit suvenýry nebo prohlédnou ještě další historické památky.

Pak nás již čekala dlouhá cesta do Ostrožské Lhoty a před půlnocí jsme všichni v pořádku dorazili domů.