U nás ve Lhotě

V říjnu jsme poprvé ve školce ochutnali zeleninu z biozahradnictví Luční údolí na Velehradě.

Biozelenina v MŠ a ZŠ

V říjnu jsme poprvé ve školce ochutnali zeleninu z biozahradnictví Luční údolí na Velehradě. Pan ing. Weidenthaler nás zásobuje biomrkví, biotuřínkem, biodaikonkem (japonská zelená ředkev) a bylinkami na pomazánky. V listopadu tyto pochoutky ochutnali také školáci ZŠ (biomrkev, biotuřín). Na jaře jsme pozváni na exkurzi do tohoto malebného biozahradnictví na úpatí Chřibů.

Vybrali jsme pro vás pár zajímavostí z jejich webových stránek:

Proč biozelenina

Těžko začít odpověď bez popisu „normálního" - chemizovaného pěstování zeleniny. Zásobní chemické hnojení, postřiky proti plevelům už před setím, následuje přihnojování ledkem dvakrát třikrát během růstu, preventivní postřiky proti plísním, mšicím a housenkám, již zmíněné herbicidy místo motyky, to vše je na běžném denním pořádku spolu s tvrzením, že to bez chemie nejde... Co taková denní lžíce pesticidů znamená pro zdraví člověka? To vidí každý lékař při pohledu do zdravotní karty pacientů. Tohle všechno si lze odpustit konzumací biopotravin. Nejenže pomůžete vlastnímu zdraví, přírodě, ale může vás hřát dobrý pocit z toho, že podporujete dobrou věc a nesponzorujete ničení přírody nákupem chemizovaných potravin. V našem zahradnictví „Luční údolí" jsme pozorovali prakticky okamžitý rozvoj populací pavouků, žab, ještěrek, hadů (To má být klad?, slyším otázku. Ano, odpovězte si, čím se tito všichni živí!), ale i drobného ptactva, vzácnějších druhů motýlů a jiného užitečného hmyzu. Také však myší, ale na druhé straně zase káňat. Řečeno výstižně spolu s náčelníkem indiánského kmene Duwamishů Sealthem: Cokoliv postihne zemi, postihne i její syny.

Barevné ředkve a tuříny

Již od roku 1996 jsou naší specialitou jemné japonské tuříny a barevné ředkve. Osiva nakupujeme přímo v Japonsku. Tyto zeleniny mají vysoký obsah vlákniny, zvyšují imunitu, pomáhají při trávení a snižují hladinu cholesterolu. Jemná nasládlá chuť tuřínů je předurčena i pro nejmenší děti. Barevné ředkve jsou unikátní svým zabarvením dužniny, pro kterou je doporučujeme používat i na obložené chleby. Mladé listy jsou také jedlé. Z podzimních sklizní jsou ředkve a tuříny skladovatelné až do jara.

www.biozelenina.eu

Ovocné a zeleninové svačinky v MŠ

Od září jsme pro děti v mateřské škole ve spolupráci s paními učitelkami zavedli ovocné a zeleninové svačinky. Byli jsme všichni překvapeni, s jakým úspěchem se tato novinka setkala. Pryč jsou předsudky, že děti nechtějí jíst ovoce a zeleninu. Lhotské děti se na tyto pochoutky vrhají s chutí a nenechají vám ani kousíček. Nejen, že zbaští nakrájená jablka, mrkev, banán, nektarinku, broskev, ale nepohrdnou ani úhledně nakrájenou zeleninou jako je kedluben, rajče, paprika, bílá ředkev. Občas jim svačinku zpestříme dýňovými, slunečnicovými semínky, ořechy a sušeným ovocem.